Pokalin syyskokous pidettiin 17.11.2021.

18.11.2021

Maija Törmänen Pokalin hallituksen puheenjohtajaksi

Maija Törmänen Joensuusta valittiin Pohjois-Karjalan Liikunta ry:n (Pokalin) puheenjohtajaksi kaudelle 2022–2023 yhdistyksen syyskokouksessa Joensuussa 17.11.2021.

Maija Törmänen tuli valituksi pitkään Pokalin puheenjohtajana toimineen Jorma Huttusen jäädessä pois. Törmäsellä on pitkä historia Pokalin hallituksessa, viime hallituskauden hän on toiminut varapuheenjohtajana.

Lisäksi kokous valitsi varapuheenjohtajaksi Ari Niskasen Joensuusta. Hallitukseen tulivat valituiksi seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi Jutta Kurki Liperistä, Niina Kärki Lieksasta ja Marjo Siintomaa-Toljander Joensuusta. Lisäksi valittiin yhdeksi vuodeksi Heli Aalto Joensuusta. Hallitukseen kuuluvat lisäksi varapuheenjohtaja Arto Näsänen Joensuusta, Raija Tahvanainen Ilomantsista sekä Timo Makkonen Joensuusta.  

Syyskokous hyväksyi Pokalin toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2022. Talousarvion loppusumma kohoaa 1,4 miljoonaan euroon. Toimintasuunnitelma perustuu yhdistyksen ”Liikunnan iloa” – strategiaan. Pokalin toiminta keskittyy toimintavuoden 2022 aikana kolmeen painopistealueeseen, jotka ovat seuratoiminnan elinvoimaisuuden tukeminen, viestinnän ja saavutettavuuden parantaminen sekä yhteistyö Pohjois-Karjalan oppilaitosten ja kuntien kanssa.

Lisätietoja vs. aluejohtaja Tomi Pyylampi puh. 040 773 9243 tai tomi.pyylampi@pokali.fi.

Pokali, logo.

Toimintasuunnitelma ja talousarvio 2022