Maija Törmänen valittiin uudelleen Pokalin puheenjohtajaksi

22.11.2023

Maija Törmänen valittiin uudelleen Pohjois-Karjalan Liikunta ry:n (Pokalin) puheenjohtajaksi kaudelle 2024–2025 yhdistyksen syyskokouksessa Joensuussa 22.11.2023

Maija Törmänen tuli yksimielisesti valituksi toiselle puheenjohtajakaudelle. Törmänen on toiminut Pokalin puheenjohtajana vuodet 2022–2023 ja sitä ennen parikymmentä vuotta Pokalin hallituksessa.

Lisäksi kokous valitsi varapuheenjohtajaksi Marjo Siintomaa-Toljanderin. Hallitukseen tulivat valituiksi seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi Jutta Kurki, Ari Niskanen sekä Jaakko Sivonen. Hallitukseen kuuluvat lisäksi varapuheenjohtaja Arto Näsänen, Timo Makkonen, Heli Aalto sekä Aki Keronen.

Syyskokous hyväksyi Pokalin toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2024. Talousarvion loppusumma kohoaa noin 0,5 miljoonaan euroon. Toimintasuunnitelma perustuu yhdistyksen ”Liikunnan iloa” – strategiaan. Pokalin toiminta keskittyy toimintavuoden 2024 aikana kolmeen painopistealueeseen, jotka ovat järjestön välisen yhteistyön syventäminen, liikunnan kentällä toimivien tahojen vastuujaon sekä elintapaneuvontaprosessien kehittämisen.


Lisätietoja aluejohtaja Tomi Pyylampi puh. 040 773 9243 tai tomi.pyylampi@pokali.fi

Pokalin puheenjohtaja Maija Törmänen.
Pokalin varapuheenjohtaja Marjo Siintomaa-Toljander.